!DOCTYPE html> Вибір гірських лиж і спорядження - Готель «На Горбі» Захар Берут - Славcьке - Готель «На Горбі» Захар Берут – Славcьке
Вибір гірських лиж і спорядження equip1111
Вибір гірських лиж і спорядження equip1111 500x150

Вибір гірських лиж і спорядження

10 Серпня, 2015 by admin 0 Коментарів

Вибір гірських лиж і спорядження Sk1241

Лижі Раніше вони були дерев’яними. Сучасні – це складна конструкція з використанням металів, пластику, карбону, дерева і інших матеріалів.

Вибір гірських лиж і спорядження IMG 2743

Лижі відрізняються:
 • Геометрією (шкарпетка-талія-п’ята). Наприклад, якщо талія (ширина під кріпленням) менше 70 мм – це лижі для підготовлених трас, від 70 до 80 мм – універсальні, а більше 80 мм – для катання непідготовленими схилами.
 •   Довжиною. На коротких лижах легше повертати, кататися на коротких, жорстких, нерівних схилах. Довші лижі легше “їдуть” в глибокому снігу, вони стабільніші і інерційні на швидкості, ними краще гальмувати. Відповідно, підходять для катання на довгих і широких трасах.
 • Спеціалізацією. Залежно від досвіду і техніки лижника існують моделі: універсальні, спортивні (слалом, швидкісний спуск), дитячі і жіночі (у цих конструкціях враховані особливості жіночої, або дитячої фігури), карвінгові (для лижників, які володіють відповідною технікою), паудер (для катання при глибокому снігу), лижі для екстремалів (фрірайд, “нова школа”) і багато інших. Кожен досвідчений лижник має свої власні уподобання. А що можна порадити людині, яка тільки збирається залучитися до гірськолижного спорту?
Критерії вибору :
 • Довжина. Раніше існувала думка, що лижі мають бути на 10 см довше за ріст людини. Сьогодні є тенденція вибору довжини рівно по власному росту і навіть коротше. Початківцям краще всього підійдуть карвінгові (звужені в середині) лижі, які сантиметрів на 10-15 коротше від росту власника.
 • Б/у або нове? Зрозуміле амбітне бажання лижника з’явитися на схилі в новенькому блискучому спорядженні і продемонструвати ряд віртуозних лижних па. Проте, якщо ви новачок і вчитиметеся практично “з нуля” – візьміть лижі напрокат. Дуже хочеться власного – придбайте спорядження, яке було у використанні. Обидва варіанти досить дешеві, і кожна нова подряпина на спорядженні сприйматиметься не так боляче. Комплект (лижі, кріплення, палиці, черевики) в пристойному стані можна придбати за 1000 грн. А вже коли навчитеся добре їздити, можна сміливо придивлятися до нових моделей.
 • Виробник. Фірм, які роблять гірське спорядження, багато. Серед найавторитетніших – Salomon, Rossignol, Atomic, Fischer, K2, а окрім них ще декілька інших виробників. Скажімо, вироби фірм Elan або Dynastar не гірші за якістю, але значно відрізняються ціною від продукції відоміших брендів. 
Черевики Разом з кріпленням вони представляють опорно-стопову систему, яка відповідає за зчеплення і управління. Конструктивно черевики складаються з двох частин – пом’якшувальної вкладки що утеплюють і зовнішньої пластикової “шкаралупи”, яка забезпечує жорсткість зв’язку з лижами і захищає ноги від травм. Внутрішню вкладку можна виймати – так черевик швидше і простіше висушити.

Вибір гірських лиж і спорядження axion 7 01 2

Критерії вибору :
Будь-який гірськолижний черевик має фіксатори закріплення на нозі – замки. У різних виробах їх буває від одного до чотирьох. Чим більше замків, тим надійніше можна закріпити і пристосувати черевик до ноги, зменшити ризик травм. Пересуватися в гірськолижному взутті досить незвично. Бувають черевики, в яких можна міняти режим з робочого на ходовій. У таких ходити значно легше.
 • Є черевики з регуляторами жорсткого і м’якого катання. Цю функцію слід відрізняти від режиму руху. У жорсткому режимі нога в черевику фіксується твердіше. Це виправдано при складних маневрах, які вимагають більшої чутливості лиж.
 • Незручні черевики можуть зіпсувати задоволення від катання. Тому рекомендуємо враховувати, що:
 1.  пальці ніг не повинні торкатися шкарпетки черевика. В магазині краще пройтися в черевиках, щоб відчути, чи не тиснуть вони. Тому що інакше після декількох годин катання можна натерти ноги;
 2.  розмір слід підбирати практично ідеальний – не усі виробники пропонують проміжні величини типу 42,5 або 81/2, хоча в цьому є необхідність. Розмір черевика є для вас найкращим, коли нога відразу “лягає” в ложе і є відчуття, неначе взуття “на тебе шите”. Ступня повинна “сидіти” щільно, почувати себе затишно, не повинен ковзати або бути затиснутою;
 3.   іншою проблемою може бути вузька колодка черевика – в цьому випадку нога неначе знаходитися в лещатах, тоді пальці німіють і мерзнуть;
Деякі знавці радять міряти взуття на дві товсті зимові шкарпетки, тобто брати розмір із запасом. Краще міряти так, як плануєте їздити. Є люди з недостатнім теплопостачанням ніг, тобто схильні до постійного змерзання незалежно від взуття. Таким дійсно доведеться міряти черевики на теплі шкарпетки. У усіх інших випадках радимо придбати спеціалізовані шкарпетки, в яких буде і тепле, і зручно. Утеплювачі в нових черевиках провідних фірм досить теплосберегаючі, якщо ви не мерзнете при – 15° і швидкості вітру 10 м/с.
 • Виробники: рекомендуємо брати вироби провідних фірм (Salomon, Rossignol, Technica і інші). Кожен бренд має свої недоліки і переваги. Вибір спорядження – це своєрідна наука, опанувати яку припаде самостійно або за допомогою досвідченого продавця. Але жодна теорія не замінить практики. 
Кріплення Відразу згадуються перші наївні спроби спускатися з паркових гірок на старих бігових лижах “Сніговик” з пружинним кріпленням. Авантюра закінчилася досі пам’ятним сальто-мортале і зламаною лижею. І добре, що тільки цим. Адже кріплення – одна з найважливіших частин спорядження. Специфіка гірського катання передбачає надійну фіксацію стопи на поверхні лижі. На цей елемент доводиться мало не найбільше навантаження, і, відповідно, саме ця частина винна у більшості травм. Практично усі сучасні гірськолижні кріплення-автомати мають функцію аварійного самовідкривання у разі перевантаження системи. Зроблено це для того, щоб запобігти серйозним ушкодженням при падінні, оскільки з лижами на ногах небезпека травмуватися набагато більш висока. Сучасні кріплення ви можете самі відрегулювати, від якого навантаження спрацює система. Останнім часом відомі виробники продають кріплення разом з лижами, що б уникнути їх кустарної установки і порушення дизайну.

Вибір гірських лиж і спорядження ba1c4de5 b34a 11de 83fb 001a92da414c c86473f5 db54 11de ab99 0015e9a4cd69

Критерії вибору :
 • Рекомендуємо купувати спорядження в комплекті, наприклад, лижі разом з фабричними встановленими кріпленнями. По-перше, на такі вироби продавець може пропонувати істотну знижку. По-друге, комплект є гарантією сумісності (рідко, але трапляються випадки нестикування лиж і кріплення від різних виробників). По-третє, не треба самостійно або за допомогою “народних умільців” нарізувати шурупи. По-четверте, комплект завжди виглядає естетичніше. Дрібниця, а приємно.
 •  Шкала регулятора сили відщиплення (у кріпленні їх дві – на носі і на п’яті) повинна охоплювати максимально можливий діапазон. Переважно зустрічаються системи до 12 (у спортсменів іноді навіть більше) одиниць. Це дозволить точніше підігнати роботу автоматики і уникнути випадкового спрацьовування в нормальних умовах.
 •  Виробник: переважна більшість виробників разом з лижами практикують і виробництво кріплень. Краще брати те і інше однієї фірми. Досвідчені лижники комбінують спорядження, враховуючи переваги або недоліки різних моделей. Але для новачка різниця буде непомітною.
Палиці У більшості гірськолижних технік катання палиці грають дуже важливу роль. Якісний поворот без них практично не можливий. Палиці в усіх виробників переважно стандартні. Лише спортсмени користуються спеціально вигнутими – такі конструкції краще витримують навантаження і ефективніше передають зусилля на рельєф при повороті.

Вибір гірських лиж і спорядження 111526 compactor gnfl ext sq 201268144029

Критерії вибору :
 • Висота палиць – це головне. Досвідчений продавець підкаже: потрібно узяти палиці в обидві руки і поставити їх на підлогу вертикально. При цьому ліктьовий суглоб має бути зігнутий під прямим кутом. Можна узяти дещо довші, враховуючи глибину снігу і висоту лиж з кріпленнями в черевиках. Це порада на випадок, якщо приміряти палиці в повному спорядженні немає можливості.
 •  Темляк або здвоєну стрічку-петлю, прикріплену до ручки, забезпечують усі виробники. Старі моделі комплектуються шкіряними темляками. Незважаючи на усе позитивне, шкіра тріскається на морозі і швидко рветься.
 • Пластикові кружечки-обмежувачі на кінцях палиць виконують далеко не декоративну роль. Вони потрібні, щоб вістря палиць не провалювалися в глибокий сніг. Інакше лижникові важко повертатиме на спуску або просто пересуватися по заметах. У старих “совкових” виробах кружечки були металевими, зараз фаворитом є легкий і надійний вуглецевий пластик. Бажано підбирати палиці з цілісними обмежувачами середнього розміру (дуже малі в діаметрі провалюються в сніг, а дуже великі швидше ламаються).
 • Зручніші ручки – ергономічні, тобто з “грибком” і виїмками під пальці. Усе це полегшує катання. 
Одяг Для комфортного катання бажано мати куртку, брюки-полукомбінезон, шапку і рукавиці. Нехтуючи рукавицями, можна примерзнути руками до підйомника крісла. А старі джинси, одягнені замість лижних брюк, як це практикує місцеве населення, за два-три падіння стануть зовсім мокрими. Багато виробників спортивного спорядження шиють одяг для гірськолижного катання. Із зарубіжних – O’Neill, Columbia, Tresspass Campus, Hannah, вітчизняні, – Commandor, Polaris. Висока вартість продукції відомих фірм часто виправдана застосуванням передових технологій. Практично усі виробники поміщають між зовнішнім шаром одягу і утеплювачем так звані мембранні матеріали (Goretex, Sympatex, Hi – Pora). Вони не пропускають зовнішню вологу і не перешкоджають обміну повітря. Одяг “дихає” і заразом придбаває водонепроникні властивості. Варто звертати увагу на утеплювачі: Thinsulate від фірми ЗМ або Thermolite від DuPont. Дорого, але тепло. Цілісні комбінезони відомі фірми вже майже не випускають. Комбінезон дешевший за окремий комплект, але незручний через відсутність поперечного замку-блискавки на талії. Увесь наряд іноді знімати незручно. Крім того, в зимовій куртці цілком можна ходити і по місту, чого не скажеш про комбінезони. 

Шкарпетки

Можна мати по кілька пар кількох видів і одягати в наступному порядку: тонкі прості (приємні до тіла), товсті шерстяні (теплі), тонкі синтетичні (щільно фіксують товсту шкарпетку).

Вибір гірських лиж і спорядження 209 thickbox default

 

Штани термо та вітрозахисні Бажано мати термобілизну або просто тонкі кальсони. Зверху на них вдягають вітрозахисні штани,які захищають від вітру та відштовхують сніг. Зручно використовувати штани-самоскиди, які можна зняти не знімаючи взуття. pants_600 Вибір гірських лиж і спорядження pants 600 166x300winter_pants_600 Вибір гірських лиж і спорядження winter pants 600 163x300

Термобілизна

Легкий гольф чи джемпер, бажано з мембраною (або шерстяний), приємний до тіла. Варто уникати бавовни, яка довго сохне. Мембранні (полартек) та шерстяні тканини навіть вологі добре зберігають тепло.

termo_kofta_600 Вибір гірських лиж і спорядження termo kofta 600 292x300

Светр легкий

Зручно мати светр з тонкого флісу чи аналог.

 kofta_600 Вибір гірських лиж і спорядження kofta 600 244x300

Шапка та маска

Шапка потрібна завжди. Шапки з матеріалу Polartec швидко сохнуть і краще гріють мокрими, чим вироби з шерсті, полиакрила або поліаміду. Інноваційні технології “Windbloc” або “Windstopper” застосовуються для виробів, розрахованих на сильний вітер. Якщо жарко в шапці, можна придбати пов’язку на вушка (хайратник) – дуже елегантно.
Окуляри. Багато хто від них відмовляється із-за високої ціни і не завжди виправдане використання в умовах Карпат. Неякісні і дешеві вироби дійсно краще не купувати тільки за принципом “що б було”. Окуляри досить допомагають в умовах завірюхи, швидкого катання і інтенсивного ультрафіолету (сонце і сліпучо-білий сніг можуть зіпсувати очі на декілька днів). Більшість лижників користуються простими сонцезахисними окулярами. Але краще всього мати навіть дві пари спеціальних : маску (для катання в негоді) і “легкий варіант” для сонячної погоди. У цій ринковій ніші багато підробок (про яких свідчить в першу чергу ціна). Найкращі – це маска з подвійним фільтром, покриттям проти потінняі сонцезахисною плівкою. Виробники: Uvex, Carrera, Julbo і інші. Чохли для транспортування власного спорядження. Вони не дорогі і, окрім безпеки, дозволяють простіше переносити спорядження. Особливості: оброблений водовідштовхувальним шаром матеріал.Інші аксесуари: різноманітні гумки, липучки і стягування сприяють закріпленню лиж і палиць разом, що теж доречно при транспортуванні.

maska_600 Вибір гірських лиж і спорядження maska 600 225x300

Рукавиці

Теплі. Зовнішня тканина обов’язково має запобігати налипанню снігу. Бажано з захисним манжетом від попадання снігу. Можна “пальці разом”.
В’язані чи шерстяні вироби не підходять.

Вибір гірських лиж і спорядження bad glove 300222

Невдалий варіант

Вибір гірських лиж і спорядження winter glove 600


Тепла куртка

Тепла куртка знадобиться на привалі та в дуже погану погоду.Тут дуже бажаний теплий капюшон, зав’язки, що б регулювати продуваємість, і об’ємні кишені для потрібних дрібниць (рукавиць, грошей, мобільного телефону і тому подібне). Рукави теж мають бути із зав’язками для кращої теплоізоляції уразливих кистей рук. Стягування мають бути також знизу куртки і на поясі. P.S. Пуховики для катання занадто теплі і непрактичні – швидко зволожуються і дуже погано сохнуть.

coat_600 Вибір гірських лиж і спорядження coat 600 207x300

Косметика: можна виділити креми проти надмірного загару і гігієнічну помаду. З першими усе зрозуміло. Тим, хто страждає невиліковним вірусом герпесу, радимо лікарські мазі “Зовиракс” або “Ацикловир”. Окрім цих препаратів, добре змащувати губи сонцезахисним кремом (комбінація морозу, вітру, сонця і перепаду висот – сприятливий грунт для захворювань). А наслідки цієї напасті здатні зіпсувати задоволення від катання на добрих два тижні.
Наплічники для гірськолижного взуття спроектовані під відповідну форму. Досить зручні із-за компактності (зникає потреба брати велику і часто завелику туристичну сумку) і повага до дорогого спорядження. На ринку присутні від фірм Salomon, Hannah, віт – чизняної Commandor і інших. Прокат Тепер рівень прокатного сервісу в Карпатах помітно виріс: з’явилося багато нових споряджень, розширилася географія розташування пунктів, виросла кваліфікація персоналу. В заставу переважно беруть паспорт. Хоча це заборонено законом, але вигідно усім – залишити в заставу гроші може далеко не кожен. Попросіть перевірити справність спорядження і відрегулювати його саме під вас.

About Author

admin
 •