!DOCTYPE html> Дії при укусах отруйних змій - Готель «На Горбі» Захар Берут - Славcьке - Готель «На Горбі» Захар Берут – Славcьке

Дії при укусах отруйних змій

Усі ми з Вами полюбляємо відпочивати і відпочивати активно. Недавно зіткнувся з питанням “отруйних змій в Карпатах”, що є важливим питанням при плануванні будь-якої подорожі.

З отруйних змій в Україні розповсюджені лише гадюки. Загалом їх налічується 5 видів: Гадюка звичайна (Vipera berus (Linnaeus 1758). Впізнати їх можна за забарвленням: на сірому тлі видно чіткий візерунок (ромбики, трикутники). Візерунок може бути коричневим або чорним. Доросла змія сягає 60-70 см завдовжки.

Дії при укусах отруйних змій 1421846649 111111

Гадюка степова (Vipera ursinii (Bonaparte 1835), Гадюка Нікольського (Vipera nikolskii Vedmederja, Grubant and Rudayeva, 1986), Гадюка Ренарда (Vipera renardi (Christoph 1861) та Гадюка носата (Vipera ammodytes (Linnaeus 1758), які дуже нерівномірно розповсюджені по країні. Найбільша їх кількість у південних та східних областях – 5 видів, а найменше – в Західній та Північній Україні – 1 вид. Повсюдно в Україні трапляється лише Гадюка звичайна. Вона заселяє усі принагідні території від альпійських лук Карпат на висотах понад 1800-2000 м над морем, до рівнин Причорномор’я і боліт Полісся.

Якщо не чіпати отруйну змію, вона не зробить шкоди. Побачивши вас, плазун, навпаки, тікатиме. Зазвичай нещасні випадки стаються тоді, коли люди випадково наступають на гадюку, хапають рукою разом з травою.

Найбільш небезпечні укуси в ділянці голови, шиї, поблизу великих кровоносних судин. Після укусу гадюк трагічні наслідки бувають рідко, але деколи розвиваються тяжкі ускладнення.

Отрута наших гадюк є дуже небезпечною і за своїми властивостями та дією прирівнюється до отрути гримучої змії, проте, укус гадюки є не смертельним і тільки у надзвичайних випадках може призвести до летального наслідку. Це пов’язано з тим, що кількість отрути, яку змія впорскує у жертву, на правду, є мізерною, а її виробництво – енергозатратним процесом, тому гадюка завжди економить свою смертоносну зброю. І за найменшої нагоди намагається утекти або, зачаївшись, перечекати присутність людини. Лише у випадку безпосередньої навмисної провокації зі сторони людини, або якщо людина випадково наступила на цю тварину, вона застосовує останній рубіж оборони – смертоносну отруту. Укус триває всього кілька десятих часток секунди, тому нагадує, радше, сильний удар, аніж, власне, укус.

Випадки смерті від укусів звичайної гадюки спостерігаються поодинокі за кілька років. Найбільш небезпечні укуси, що припадають безпосередньо в просвіт судин, в першу чергу поверхневих вен і артерій, тому що в цій ситуації отрута швидко розповсюджується по організму.

Щоб уникнути небезпеки, не варто гуляти в лісових хащах у відкритому взутті. Збираючи ягоди або гриби, потрібно розгрібати листя палицею, аби переконатися, що в хащах немає гадюк. Якщо ви на неї все ж натрапили, краще відійти та не зачіпати.

Якщо ж вас таки вкусила гадюка, не варто панікувати. Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидшому проникненню отрути в кров. Необхідно дихати повільно і глибоко.

Ознаки, що Вас покусала гадюка:

 • Чітко виділені одна або дві точкові ранки або подряпини.
 • Збільшуваний набряк навколо укусу і больові відчуття в місці ураження.
 • Блювання, холодний піт, лихоманка, сонливість, сильна нудота, слабкість в області м’язів.
 • Порушення зору, а саме «роздвоєння» в очах.
 • Утруднене дихання.

Розвиток смертельної дії отрути

Отрута гадюк має виражений гемолітичний (руйнуючий клітини крові) ефект, а також виражену токсичну дію на тканини, що призводить до їх омертвіння. Укус гадюк хворобливий, місце укусу швидко набрякає, набряк поширюється по кінцівках, виникає слабкість, запаморочення. Кінцівка потовщуються в два і більше разів через набряк, стає похмуро-синюшною, з червоно-чорними плямами, у важких випадках виникають осередки некрозів. З’являються синюшні плями на тілі. Людина гине від загального отруєння організму, внутрішніх кровотеч і ниркової недостатності.

Перша допомога при укусах змії:

Необхідно акуратно зняти одяг, якщо змія вкусить вас через нього, і ретельно оглянути: буває так, що вся отрута змії впорскується в товщу одягу; далі оглянути шкірні покрови – на них також можуть бути краплі отрути, які необхідно ретельно і акуратно видалити, запобігти контакт отрути з пошкодженнями шкірного покриву. Оцінити глибину укусу – якщо пошкодження поверхневих – промити їх великою кількістю чистої води або ж розчином марганцю, перекисом водню.

 • Намагайтесь якнайшвидше (впродовж 10-15 хвилин) відсмоктати з ранки отруту. Це дозволяє видалити 30-50 % отрути. Відсмоктування отрути проводять за допомогою медичної банки, якщо такої немає – використовують звичайну склянку. Для цього у порожнину скляного посуду вводять запалений гніт, швидко обводять ним посудину і негайно прикріплюють до ранки. Якщо процедура виконана правильно, тканина тіла втягується у порожнину банки. Отруту можна висмоктувати і ротом, але якщо немає пошкоджень у порожнині рота (карієс, тріщини язика та губ, тощо). При цьому постійно спльовуйте відсмоктану рідину і промивайте рот водою;

Кажуть що таким чином можна отруїти того хто відсмоктує отруту. Проста логіка – гадюка ввела отрута на глибину 0,5 см прямо в підшкірну клітковину, звідки його всмокчеться практично 100%. Якщо ж його відсмоктувати, то почавши безпосередньо після укусу можна відсмоктати більше 50% отрути (це – науковий факт). Навіть якщо один відсоток (що навряд чи) всмокчеться через пошкодження слизової рота, то всмокчеться 50 +1% від 50 = 50,5%. Ну, злегка припухне у роті. Мало того, якщо проковтнути отруту, нічого не буде – всі види зміїного отрути мають протеїнову природу і будуть зруйновані протеазами шлунково-кишкового тракту. Слід, звичайно пам’ятати про можливі ускладнення відсмоктування, таких, як інфікування ранок. Ще при “відсмоктуванні” можлива предачі таких іфекцій, як гепатит, ВІЛ та інших, як вкушеному, так і тому, хто виконує цю процедуру в порядку взаємодопомоги. Вже під час відсмоктування отрути й обробці рани слід особливу увагу приділити іммобілізації (знерухомлення) кінцівки: якщо при укусах зуби змії не ввели отруту безпосередньо в просвіт судини (що теж буває), отрута поширяться з лімфотоком. Скорочення скелетної мускулатури вкушенной кінцівки багаторазово підвищують швидкість лімфотоку. Одна справа – розподілити всю дозу отрути з організму за 10 хвилин, і зовсім інша – за годину. НЕ Ворушіть кінцівку, зафіксуйте її імпровізованим шинами – палицями, стійками наметів, зафіксуйте кінцівку до тіла. Сам постраждалий повинен лежати, транспортування його – тільки в положенні лежачи.

 • Промийте ранку розчином марганцю або перекисом водню та перев’яжіть;
 • Обмежте фізичні зусилля, щоб зменшити розповсюдження отрути в організмі;
 • Змажте місця укусу спиртом, горілкою, одеколоном або ацетоном (для уповільнення всмоктування отрути).
 • Прикладіть до місця укусу холод, найкраще лід. Дуже добре облити місце бутаном з газового балона – заморозить до інею.;
 • Не можна припалювати ранку розпеченим залізом, сірниками, порошком марганцю тощо – це ще більше пошкоджує тканину тіла;
 • Забороняється накладати джгут на кінцівку вище місця укусу;
 • Не вживайте алкоголь і препарати, які підвищують тиск.
 • Всмоктування отрути сповільнили, тепер приходить час зайнятися зниженням його дії. Для початку треба зменшити його концентрацію в організмі. Як це зробити? Досить нескладно – треба збільшити кількість води в організмі і прискорити виведення отрути. Постраждалому призначається рясне пиття, він повинен пити практично постійно, для чого використовуються чай, кава (кофеїн, який міститься в них має сечогінну дію і отрута з продуктами його впливу швидше почнуть виводитися з організму), підсолену вода, мінеральна вода. Рідина повинна бути теплою – так вона швидше всмоктується в шлунок. Одночасно треба стимулювати сечовиділення: про кофеїн ми вже говорили, до цього можна додати сечогінні препарати (фуросемід, верошпірон)

Після проведення заходів щодо зниження концентрації переходимо до боротьби із впливом отрути. Тут наш арсенал обмежений. При укусах гадюк можна застосувати кортикостероїдні препарати (преднізолон, дексаметазон внутрішньовенно): хоча вони й пригнічують захисну реакцію організму, але їх захищає клітину дію, що призводить до зниження інтенсивності гемолізу та пошкодження тканин перекриє можливі мінуси; в Скандинавії преднізолон входить до складу аптечек саме як засіб при укусах змій. Вводяться великі кількості аскорбінової кислоти (1-2 г внутрішньовенно або перорально) – вона також захищає клітини від впливу токсинів.

Після надання першої допомоги потерпілого необхідно терміново доставити у медичний заклад для введення антитоксичної сироватки.

При укусах змій категорично заборонено:

 1) Категорично не можна накладати жгут при укусах гадюкових і ямкоголових змій! На кінцівку і так діє отрута, якщо порушити її кровопостачання, то кінцівка може вмерти протягом декількох хвилин. Після зняття джгути продукти розпаду тканин отруять організм сильніше найсильнішої зміїної отрути. Це тільки погіршить загальне самопочуття потерпілого, а також підвищить ризик його загибелі.

2) Не можна припалювати місце укусу – насправді такі припікання не є ефективними, так як довжина зубів отруйної змії становить один сантиметр. В результаті, отрути властиво проникати дуже глибоко в тканини. Припікання на поверхні шкірного покриву не зроблять абсолютно ніякого цілющого ефекту, зате можуть спровокувати розвиток струпа, під яким розвивається нагноєння.

3) Не можна розрізати місце укусу – може стати причиною розвитку інфекції. У підсумку інфікуєте рану, а користь від цього нульова.

4) Не можна вживати спиртні напої. Усвідомте собі, алкоголь — це не протиотруту, він не дає можливості отрути вийти з організму, так як тільки підсилює його дію. У таких випадках необхідна термінова консультація фахівця.

5) Не можна прикладати траву, землю та інші подібні речі – занесете правець, і тільки.

Пам’ятайте – легше запобігти укус, ніж лікувати його наслідки. Не треба пхати руки в різні щілини, під корягі і руїни. В місцях, де багато змій треба носити високе взуття з товстої шкіри або полімеру, шлях перед собою треба перевіряти довгою палицею, проводячи її по поверхні землі. При виборі стоянки особливу увагу треба приділити місцем. Поблизу не повинно бути великої кількості місць, не повинно бути великої кількості тварин (мишей, птахів, ящірок), що підходять до гадюк в якості їжі. При постановці на стоянку і переміщеннях по ній треба голосно топтати по землі, створюючи більше вібрацій – змії підуть з такого місця. Намети треба закривати щільно, не залишаючи жодної щілини, взуття и одяг прибирати в намет, росклада їх по краях. Краї намету слід притиснути до землі камінням, щоб змія НЕ залізла під намет. Не треба спати у стінках палатки – змія може грітися теплом вашого тіла зовні, а коли ви повернетесь і надавіть її – вона вас вкусить. Вранці обережно і ретельно перевіряйте вміст пакетів, залишених поза палатки – після вдалої полювання там може відпочивати змія. При переміщеннях вночі і в сутінках треба бути максимально обережним – більшість змій саме в цей період найбільш активні.

І, нарешті, поважайте змій, не турбуйтеся їх дарма і не вбивайте просто так – їх і так з кожним днем стає все менше і менше.

Висновки:

При укусах:

– Відкинути гадюку якомога далі від себе;

– Покласти вкушеного на рівну мяку поверхню;

– Перевірити місце укусу: видалити одяг з місця покусу, оглянути рану, визначити глибину і степінь укусу.

– промити рану великою кількістю води, 5% розчином марганцівки(розчин повинен бути насиченого червоного кольору), горілкою, спирто-водним розчином (50/50).

– видалити з рани максимальну кількість крові швидким і частим натисканням на поза ранкову зону (можна зробити маленький розріз 2-3 мм чистим, продезінфікованим інструментом).

– відсмоктати отруту – відсмоктувати протягом 15-20 хв, спльовуючи, промиваючи ротову порожнину водою, марганцовкою (3%), горілкою, мінералкою.

– продизенфікувати рану йодом, перекиссю, зеленкою, іншим дезінфікуючим засобом.

– заморозити кінцівку – примочка з водою, горілкою, ацетоном, спиртом,запшикати газом з балону, прикласти лід, сніг або краще всього зробити новокаїнову блокаду(про це нижче).

– імобілізувати кінцівку(як при переломі – обгорнути легенько марлевою повязкою, накласти шину і розмістити кінцівку трохи вище тіла під кутом 20-30%)

– Давати потерпілому пити багато води, чаю, кави, соку – не менше 2-3 літрів на годину  через не можу.

– Потерпілий повинен прийняти: 2-3 гр вітаміну С, 1-2 гр Аскорбінової кислоти, 1 тб  фуросеміду , 2 тб Натрий-Кальцієвої суміші (продається разом з фуросемідом), Супрастін – 3-4 тб, Анальгін- 2 тб.

– Вколоти 10-20 мл Преднизолона , 1 ампулу Димедрола, при наявності засіб від правця.

– дати кофеїн.

 Через 4 години:

– Витамин С, аскорбінка, легкі антибіотики. Багато теплого чаю або краще кави.

– Промити ногу, продизенфікувати.

Загалом потерпілому не рухатись взагалі, не спати, багато розмовляти і головне не панікувати.

Транспортувати в лежачому положенні, максимально обережно.