!DOCTYPE html> Казка у камені: карпатські мінерали - Готель «На Горбі» Захар Берут - Славcьке - Готель «На Горбі» Захар Берут – Славcьке
Казка у камені: карпатські мінерали 000 448x220
Казка у камені: карпатські мінерали 000 448x150

Казка у камені: карпатські мінерали

22 Липня, 2015 by admin 0 Коментарів

Карпати не перестають дивувати тих, хто дійсно цікавиться ними. Величні, покриті лісами, вершини, стрімки ріки в мальовничих каньонах, таємниче походження місцевих мешканців-гуцулів. Все це захоплює та примушує ще раз і ще раз повертатись в цей край. Сьогодні мова піде про мінерали, якими так багаті Українські Карпати.

Дивовижне царство мінералів чарує своєю таємничістю та загадковістю. Саме тому, на кафедрі туризму Ужгородського університету виникла ідея зробити туристичний маршрут по основним місцям видобутку тих чи інших мінералів Закарпаття.

 

УНГВАРИТ

Перше місце, де можна натрапити на цікаві знахідки, знаходиться безпосередньо в Ужгороді. На угорській мові Ужгород – Унгвар. Саме тому, в далекому 1839 році знайдений тут мінерал дослідник Е.Ф.Глекер назвав унгваритом. Зелений мінерал виглядає так.

Казка у камені: карпатські мінерали 001

З точки зору науки унгварит не є самостійним мінералом. Це, скоріше, опал з домішками нонтроніту та гідроокису заліза. Саме вони надають йому зеленкуватого або брунатного відтінків, як оцей екземпляр. Це теж унгварит.

Казка у камені: карпатські мінерали 002

Камінь часто трохи просвітлюється, що робить його схожим на нефрит.

 

ГІРСЬКИЙ КРИШТАЛЬ

Звичайно, що в Карпатах мусить бути такий мінерал, як гірський кришталь. Він є безкольоровою формою кварца. Прозорі кристали кварцу здавна притягували до себе увагу людей. До того ж, гірський кришталь знаходять часто у вигляді так званих друз. Тобто групп кристалів, що часом нагадують витвори мистецтва. Як наприклад ось ця друза.

Казка у камені: карпатські мінерали 003

Вироби з гірського кришталю вважалися талісманами та уособлювали в собі невинність, скромність і вірність. До того ж, навіть сьогодні з цього мінералу виготовляють справжні витвори мистецтва. Як, наприклад, ось цей.

Казка у камені: карпатські мінерали 004

В середньовічній Європі досить часто використовувалась так звана «магічна куля».

Казка у камені: карпатські мінерали 005

Саме на ній трудівники магічної галузі  концентрували свою увагу при виконанні своїх службових обов’язків.

 

ГРАНАТ

В районі населеного пункту Ворочево неодноразово були знайдені криваво-червоні прозорі камені, які називаються гранатами. Необроблений гранат виглядає так.

Казка у камені: карпатські мінерали 006

Як видно, його колір нагадує зерна рослини гранат. Саме тому він так і зветься. Деякі різновиди гранатів можуть бути і зеленого кольору. Але, як правило, у вузькому розумінні, гранатами звуть червоні форми цього мінералу. До речі, в обробленій формі, він є дуже гарним, і досить цінним.

 Казка у камені: карпатські мінерали 007

А це теж виріб з використанням гранатів.

Казка у камені: карпатські мінерали 008

РОДОНІТ

В районі села Ділове Рахівського району, недалеко від Яремче, є родовище мінерала родоніт, яке називається Рударня Глимея. Саме тут, видобували рожевий камінь родоніт, назва якого походить від грецького слова «радон», тобто троянда. Родоніт є силікатом, та виглядає так.

 Казка у камені: карпатські мінерали 009

Його використовують для виготовлення різноманітних виробів. Наприклад, як ось ця шкатулка.

 010  Казка у камені: карпатські мінерали 010

ЗОЛОТО

По всій Закарпатській області колись добували золото. Власне золото називати мінералом не коректно. Це метал. Але дозволимо собі порушити хімічну термінологію задля гармонії викладення матеріалу. В Мукачівському районі було декілька місць, де золото намивали на гірських річках. Робилось це просто. Брав дядько спеціальну посудину, та промивав річковий пісок в пошуках зерняток самородного золота.

Казка у камені: карпатські мінерали 011

Однак, в районі Мужієва працювала зовсім інша схема. Там було справжнє підземне родовище, де знаходили самородки золота. Як ось ці, наприклад.

Казка у камені: карпатські мінерали 012

Навіть за часів незалежної України Мужієвське родовище вважається перспективним. Мало того. Там реально добувається золото. А також, супутнє йому срібло. Володіє родовищем, станом на початок 2014 року, «Карпатська рудна компанія».

Казка у камені: карпатські мінерали 11916839245 fed1caefb0 o

КАМ’ЯНА СІЛЬ

І звичайно, одним з найбільш відомих мінералів Закарпаття є кам’яна сіль. Той самий NaCl, яким ми солимо їжу. Кристали солі ми можемо легко роздивитись в себе на кухні. Правда там вони подрібнені. Природні кристали виглядають так.

Казка у камені: карпатські мінерали 014

А якщо в них є домішки інших хімічних елементів, то так.

 Казка у камені: карпатські мінерали 015

Найбільше родовище солі є в Солотино Тячівського району. Саме там було виробництво солі. Саме там була унікальна алергологічна лікарня. Так виглядали соляні підземні приміщення

Казка у камені: карпатські мінерали 016

На жаль сьогодні всього цього немає. Внаслідок карстового обвалу доступ туристів на ці об’єкти став не можливий.

Отже світ мінералів Карпаського регіону дуже цікавий і перспективність туристичного маршруту Ужгородського університету очевидна. Тим більше, що новий маршрут дасть можливість туристам самостійно зібрати колекцію мінералів та намити трохи золота. Якщо пошастить.

 

About Author

admin
  •