!DOCTYPE html> Коротко про Карпати. Клімат, населення, культура, національні особливості - Готель «На Горбі» Захар Берут - Славcьке - Готель «На Горбі» Захар Берут – Славcьке
Коротко про Карпати. Клімат, населення, культура, національні особливості f65bb70be2a8e282b90475d6c9219bb5 940x220
Коротко про Карпати. Клімат, населення, культура, національні особливості f65bb70be2a8e282b90475d6c9219bb5 560x150

Коротко про Карпати. Клімат, населення, культура, національні особливості

3 Лютого, 2016 by admin 0 Коментарів

Географічна довідка

Величезна гірська система Карпатських гір починається недалеко від Братислави (Словаччина) і закінчується на південному сході Румунії. Загальна протяжність Карпат приблизно 1600 км. Великий дугою оточують вони Середньоєвропейську низовину з трьох сторін. На північно-західному відрізку їх ширина становить 250 км, а на південно-західному – 350 км, на південно-східному, де і розміщені українські Карпати, він звужується до 100-130 км.

Залежно від розміщення і біогеографічної структури Карпати поділяють на Південні, Східні, Західні. Західні Карпати локалізовані на території Польщі, Чехії, Словаччини та частиною в Угорщині, де і розташована найвища гора Карпат -Герлах (+2665 м). Північні – екваторіально розмістилися на території Румунії, східні у Словаччині та Польщі, а також на території Західної України.

Висота українських Карпат в середньому – 1000 м. Карпати це 3,5% території всієї України. Простяглися вони з північного заходу на південний схід майже на 290 км при середній ширині 110 км.

Карпати розмістилися на території 4 областей України: Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській.

Карпати символічно діляться на 2 частини – Прикарпаття Закарпатті та. Прикарпаття – це Івано Львівська, і-Чернівецька Франківська Області, Ужгородська область та Закарпатська це Закарпатті. Карпати невисокі, вулканічного походження, середньою висотою близько 1300-1500 метрів. Найвища гора знаходиться в районі села Яблуниця – це гора Говерла – 2061 м.

Флора і фауна Карпат

Карпати – гірська смуга примітна тим, що на її території збереглися рідкісні для Європи незаймані ліси. Карпатські гори являють собою в основному «м’які», без скельних виступів округлі гірські вершини. На плоскогір’ї ростуть брусниця і чорниця. Трохи нижче, на схилах гір, часто можна наштовхнутися на зарості ожини. Теплим літом гірські пейзажі доповнюють великі стада, корів та овець.

Основна частина Карпат вкрита буковими і хвойними лісами. Крім ялин і бука в Карпатських горах також ростуть дуб, горіх, граб, черешня, сосна, вільха, модрина.До складу букових лісів також входять ясен звичайний, клен гостролистий, і ільм гірський, вони майже зникли в Карпатських горах якщо і зустрічаються, то лише у важкодоступних місцях.

На верхніх схилах Карпатських гір – розкинуті «альпійські» луки, багаті і сьогодні дуже рідкісними видами флори. Зокрема, дивним рослиною -восточнокарпатськім рододендроном. Його в Карпатах називають «альпійською трояндою» завдяки яскраво рожевим квіткам. Тут же високо в горах знаходяться і витоки багатьох річок Західного регіону України: Стрий, Прут та Черемош їх по праву вважають одними з найчистіших річок східної Європи.

У гірських масивах Карпат багато тисяч років тому утворилися солоні печери, а також щільні поклади кам’яної солі. Як правило, над такими печерами розташовані соляні озера, за хімічним складом схожі на «Мертве море» в Ізраїлі. Ці озера істотно менше за площею, але цілющими властивостями не поступаються.

Клімат Карпат

Кліматична картина Українських Карпат дуже різноманітна. Основним чинником поділу є різка зміна гірських висот – від 160 м до 2 081 м. Паралельно з висотою змінюються температурний режим і режим вологості.

Клімат в основному помірно континентальний, теплий, з циклонічних інтервенціями атлантичного повітря. Середня температура найтеплішого місяця (липня) у передгір’ях від +19 до + 22 ° С, у високогірному поясі від +9 до + 12 ° С, найхолоднішого в січні від -5 до -15 ° С.

У гірських Карпатських долинах влітку з кожних семи днів – дві дощові. Загалом, для Карпатських гір дуже характерні нестійка весна, невідь гаряче літо, тепла, суха осінь і м’яка зима. Образно Карпати можна розділити на ряд гірських кліматичних зон:

  •  Зона Високогір’я- це зона досить холодного і дуже вологого клімату.
  •  Зона Середньогір’я- це зона помірно холодного, вологого клімату.
  •  Зона Прикарпаття- це зона теплого і помірно вологого клімату.
  •  Зона Низкогір’я- це зона дуже вологого клімату.
  •  Зона Закарпаття- це зона неабияк теплого, в міру вологого клімату.

Клімат всередині описаних зон на всюди однорідний. Із заходу на схід посилюється його континентальність.

У Закарпатті на загальному температурному тлі досить різко виділяється південний район. Літо тут часто буває спекотним. Часто трапляються посухи. Дуже сильно на клімат впливає гірський рельєф. Кожна річкова долина, схили гір часто мають свій особливий індивідуальний мікроклімат.

Населення Карпат

У Карпатах виділяється три етнічних групи – гуцули, бойки, лемки. Лемки живуть на схилах Карпатських Бескидів, між річками Сян і Попрад, в Перечинському та Великоберезнянському районах Закарпаття. Вперше згадки про них у писемних джерелах з’являються в шостому столітті до нашої ери. Бойки живуть у Львівській, Закарпатській та Івано-Франківській областях.

«Руська трійця» – Яків Головацький, Іван Вагилевич, Маркіян Шашкевич вважали бойків нащадками кельтських племен, які з шостого століття до нашої ери жили в Центральній Європі, а ближче до першого століття переселилися на Балкани.

Гуцули живуть у Закарпатській, Чернівецькій, Івано-Франківській областях.
У 17-18 столітті серед гуцул було чимало повстанців, опришків – народних месників.

Культура Карпат

Протягом дуже тривалого часу, навіть, перебуваючи в складі різних держав, українці зберігали свою етнокультуру, яка, хоча й зазнала впливу поляків, угорців та словаків, тим не менше, аніскільки не втратила своєї самобутньої оригінальності. І саме горяни, жителі гірських регіонів Карпат, найбільше зберегли найархаїчниші особливості української культури, які не так значно, але все ж таки відрізнялись від поліських.

Здається, що в горах, майже кожна людина – співак, художник, яскрава творча особистість. І саме руками таких людей були споруджені в горах найкрасивіші дерев’яні храми, які будувалися без єдиного цвяха. Головною прикрасою цих храмів були неповторні ікони, написані на склі. Основна їх маса, на сьогодні, зберігається у музейних колекціях.

Сьогодні, як і багато сотень років тому, населення Карпат прикрашає свій одяг яскравими вишивками.

Буковинська, покутська, закарпатська. Будь-яка з них – унікальна і неповторна, й усі вони нагадують яскравий квітник, який квітне усюди – на подушках, рушниках, сорочках.

Коротко про Карпати. Клімат, населення, культура, національні особливості shkira2

З роду в рід передають в Карпатах і древнє мистецтво писанкарства (ритуальна розпис великодніх яєць). У Карпатах знають, що писанки допомагають у різних життєвих ситуаціях: їх знаки-символи несуть людям добробут, здоров’я і любов, а землі карпатської – родючість.

Слово «гуцул» – румунське і означає «розбійник», але місцеві жителі його не вживають і називають себе «ирстєні», або просто «християни».

Коротко про Карпати. Клімат, населення, культура, національні особливості Huculi 1902

Три речі характеризують життя гуцула – ватра, трембіта та бринза. Але сюди можна додати і четверту – гуцульське весілля! Весілля у Карпатах подібне на справжню казку – адже горяни й досі притримуються своїх давніх традицій та звичаїв. І тепер наряджаються у вишиванки, прикрашають коней, а саме весілля сповнене веселих забав, ігор, танців, жартів та дотепів. Жодне гуцульське весілля не обходиться без калачів та короваю, вишитих рушників і квітів. Щоби ще більш відчутно зануритись у специфічну атмосферу гуцульської культури, обов’язково навідайтесь у музей пасхальних яєць «Писанка» в Коломиї. Музейна споруда вже сама по собі є справжнім шедевром, адже вибудована у формі розписаного яйця із незліченої кількості кольорових стекол із яких складаються стінні вітражі. Ця писанка офіційно визнана найбільшим яйцем у світі.

Загальна ж кількість пам’ятників архітектури, музеїв, пам’яток та й просто цікавих місцин, що офіційно називають «об’єктами культурно-історичної спадщини» складає декілька тисяч. Проте, карпатський край відомий не лише своєю світською, але й сакральною та духовною культурою, про що свідчать численні церкви, синагоги, монастирі, скити, які є справжньою окрасою цього гірського регіону.

Карпатські національні особливості

Найцікавішими звичаями в гірській карпатської місцевості є проводи пастухів в полонину, карпатська весілля і релігійні, церковні свята, наприклад Різдво з різдвяними колядками та щедрівками, «Василя» (старий Новий рік), «водохрещення», «Меланки», і, звичайно ж, Пасха з великодніми «гаївками».

Великим святом – карнавалом для місцевих карпатських жителів є проводи пастухів на далекі гірські луки для випасу худоби. Випас відбувається з початку травня і триває до середини вересня. Умови життя пастухів на полонині важкі, трудяться вони від світанку до заходу, і все ж кожен карпатський жителі не проти стати високогірним пастухом.

Три деталі, які характеризують життя карпатських пастухів – це ватра, трембіта і бринза. Весілля в Карпатах, як казка.

Навіть сьогодні мешканці Карпат дотримуються своїх традицій. Дотепер вбираються в національну вишиту одяг, прикрашають своїх коней. Весілля повне веселих і барвистих забав, танців, пісень, ігор, дотепів, жартів. Жодна з весіль не обходиться без калачів і короваю, вишитих, рукотканих рушників, букетів.

Приготування до Різдва в Карпатах починаються заздалегідь. Всі карпатські господині рано вранці шостого січня запалюють «живий вогонь» з дванадцяти полін в печах і готують дванадцятій ритуальних, обов’язково пісних страв.Серед страв Святої Вечері Різдва на головному місці стоїть кутя (відварна пшениця з додаванням меду, маку та горіхів.)

Свято Великодня в Карпатах відрізняється великою кількістю обрядових звичаїв і дій. У Вербну неділю жителі Карпат приносять з церкви освячену вербну гілка (жарт) вдаряють нею злегка кожного члена своєї родини, примовляючи: «Не я тебе б’ю, це жарт б’є – віднині через седмицю Пасха!»
Освячена вербний гілку в понятті предків карпатських жителів володіє цілющими властивостями. Кінець Великого посту – це час розписування крашанок. У кожному карпатському селі є свої унікальні майстра.

Карпатська кухня

Карпатську кухню відрізняють три особливості: натурально, ситно, смачно. Її варто вживати хоча б на час відпочинку в Карпатах. Жителі Карпат, які харчуються натуральними екологічно чистими продуктами, живуть дуже довго. Молоко з карпатських високогірних лугів нітрохи не гірше альпійського. Карпатські страви з білими грибами, різноманітні каші тут готують вже кілька сотень років і, звичайно ж, оволоділи цим кулінарним мистецтвом досконало. Після карпатського сніданку сил вам вистачить навіть для тривалого пішого гірського переходу. Більшість традиційних карпатських страв чудово гармонують з домашнім самогоном, втім, як і з дорогими спиртними напоями.

Коротко про Карпати. Клімат, населення, культура, національні особливості Igor Melika BG Bograch Party 4

Всі ресторани і кафе в Карпатах обов’язково запропонують Вам традиційні страви карпатської кухні: млинчики, борщ, вареники деруни, незмінно подадуть на стіл настоянку з калгану. Звичайно ж, запропонують і широкий асортимент страв європейських кухонь.

Карпатські страви оригінальні і в теж час дуже прості у приготуванні. Головними інгредієнтами карпатської кухні є пшеничне і кукурудзяне борошно, картопля, гриби, свиняче або яловиче м’ясо, риба.

Епохальним житлом карпатських пастухів на літніх пасовищах є колиба – самобутня дерев’яна споруда зазвичай, круглої форми, як правило, з високо зведеної дахом, зазвичай у формі конуса або трикутника. Сьогодні кожен турист зможе відвідати колибу, навіть не піднімаючись високо в Карпати, оскільки сьогодні колиби – це, як правило, невеликі приватні ресторанчики і магазини побудовані, найчастіше біля дороги.

Відпочинок в Карпатах. Безпека і правила поведінки

1. Обережно розпалюйте і уважно стежте за розпалюванням похідних примусів і багать. Завжди необхідно обкопати місце розведення багаття, щоб іскри НЕ потрапили в суху траву навколо. Йдучи з місця стоянки, не забудьте залити водою місце, де було багаття. Часто в популярних місцях туристичних стоянок є вже підготовлені місця, де можна і бажано розводити багаття. Завжди при можливості краще спочатку пошукати таке місце.Тим більше що, як правило, це ідеальні місця для стоянок.
2. Не рубайте живі зелені дерева. Краще пошукати сухі гілки.
3. Якщо після відпочинку, стоянки у Вас залишилися непотрібні поліетиленові мішки і папір – спаліть їх у вогні багаття.
4.Оставшіеся після відпочинку в Карпатах і їжі, бляшані ємності і банки – краще обпекти в вогні до чорного кольору, розчавити їх сокирою або каменем, після чого обов’язково закопати, на поверхні землі вони можуть бути причиною серйозних травм.
5. Ніколи не залишайте після відпочинку в Карпатах сміття.
6. Ніколи не руйнуйте побудовані кимось до Вас місця для відпочинку або пиття води.
7. Не забруднюйте струмки, джерела, мінеральні джерела. Вам же й іншим з них пити.
8. Не рвіть без потреби ягоди і квіти, не ламайте гілки зелених живих дерев.
9. Не лякайте пасуться корів, овець, кіз
10. Якщо у Вас в процесі відпочинку в Карпатах виникли труднощі з напрямком руху, завжди краще уточнити у місцевого населення. Зазвичай місцеві жителі вимірюють відстані часом в дорозі.
11. Збираючись у похід на річку, по гриби чи ягоди, одягніться в відповідну похідних умов одяг.

Лікування в Карпатах

Карпатський клімат, чисте гірське повітря і лікувальні мінеральні джерела створюють благодатні умови для оздоровлення організму. Як правило, туристські бази, будинки відпочинку і санаторії в Карпатах розташовані в мальовничих куточках, поблизу гірських озер, в долинах річок, біля основи гір і на гірських схилах, в оточенні густих карпатських лісів.

Цілющі природні багатства Карпат і сучасна лікувально технічна база дозволяють отримати суттєвий ефект при лікуванні захворювань печінки і жовчовивідних шляхів, шлунково-кишкового тракту, порушення обміну речовин, опорно-дефекти рухового апарату, порушення серцево-судинної та нервової діяльності.

2[1]  Коротко про Карпати. Клімат, населення, культура, національні особливості 21 1

About Author

admin
  •